לאחר שהחלטתם לבצע את בדיקת סקירת המערכות, כעת תעמדו בפניי החלטה נוספת – היכן לבצע את הסקירה, האם אצל רופא פרטי או באופן ציבורי?
במאמר זה אציג בפניכם היתרונות והחסרונות של כל אחת מהאפשריות הללו.

ההחלטה היכן לבצע סקירת מערכות מתבססת בין היתר על שלושה פרמטרים: נרחבות הבדיקה, בחירת הרופא, ומחיר הבדיקה. שלושת הפרמטרים הללו הם אלו שמבדילים בדרך כלל בין סקירת מערכות אצל רופא פרטי לבין סקירת מערכות במערכת הציבורית, ועל כן תצטרכו לקחת אותם בחשבון כשתיגשו לסקירה.

.


שימי לב: לקבלת טלפון ופרטי רופאים נבחרים של האתר - לחצי כאן

.
יתרונות סקירת מערכות אצל רופא פרטי

 

כאשר תערכו סקירת מערכות במערכת הציבורית (סקירת מערכות מאוחרת היא היחידה מבין הסקירות אשר נמצאת בסל הבריאות, ועל כן היא היחידה שניתן לערוך במערכת הציבורית), הבדיקה תעשה ע"פ ההנחיות שקבעה קופת החולים בה אתם חברים, אשר דרכה תבצעו את הבדיקה. כלומר- רק המערכות והאיברים שהקופה הגדירה לבדיקה יסקרו. לעומתה,ההנחה המקובלת (שככל הנראה היא גם נכונה) היא כי בבדיקה הפרטית, לרוב, תבוצע סקירה מקיפה יותר.

.

יתרון נוסף של סקירת מערכות אצל רופא פרטי, הוא באפשרות בחירת הרופא עצמו. קודם כל- אתם מחליטים באופן בלעדי מי הרופא שיטפל בכם, מבלי שתהיו תלויים במגבלות כאלו ואחרות (כפי שקיים בקופות החולים). בחירת הרופא לסקירת מערכות היא החלטה חשובה שאף עשויה להשפיע על תוצאות הסקירה. ועל כן, חשוב שתוכלו לגשת אל הבדיקה בלב שלם בידיעה שבחרתם את הרופא המתאים לכם.

במערכת הציבורית  לעומת זאת, תהיו תלויים בקופה וברופאים שהיא מציעה. לא תמיד תהיה לכם יד בבחירת הרופא, וגם אם תוכלו לבחור בעצמכם את הרופא, הבחירה תעשה בד"כ מתוך רשימת הרופאים המורשים באותה קופה.

.

לרוב, המציאות בישראל היא שהרופאים הנחשבים לטובים בתחום נוטים לבצע את הבדיקה בצורה פרטית בלבד, ואינם עובדים דרך קופות החולים. כלומר, בכדיי לבחור באחד מהרופאים הטובים ביותר בתחום סקירת המערכות , תצטרכו לבצע את הבדיקה ברוב המקרים באמצעות בדיקה פרטית.

.

הבחירה ברופא הנכון חשובה בעיקר משום שסקירת מערכות תלויה רבות בניסיון הרופא ובמיומנות הרופא. מאבחן לא מיומן או מאבחן שלא יקדיש את מרב תשומת הלב עלול "לפספס" סמנים שיתכן וחשיבותם קריטית.  (לפרטים נוספים כיצד לבחור רופא לסקירת מערכות).

.

יש לזכור כי בכל מקרה סקירת המערכות הינה בדיקה מורכבת ותמיד יתכנו בה שגיאות, בין אם מדובר בשגיאות הנובעות מטעות אנוש או בגלל תנאי הבדיקה (יכולות האולטרא סאונד, תנוחת העובר וכו').

.

שימי לב: לקבלת טלפון ופרטי רופאים נבחרים של האתר - לחצי כאן

.

יתרונות סקירת מערכות בקופת החולים

יתרונה העיקרי של סקירת מערכות במערכת הציבורית הוא  במחירה הזול, אשר נמוך בצורה משמעותית מסקירת מערכות במגזר הפרטי.

.

אפשרות לבצע סקירת מערכות 'דרך הקופה' תלויה בגורמים כגון סוג הסקירה, כמה סקירות תבצעו, והאם ישנה זכאות לביצוע הבדיקה. כדאי לציין שההטבות והתנאים משתנים מקופה לקופה: בקופת חולים כללית, לדוגמא, תוכלו לקבל לאחת מהסקירות (מוקדמת/ מאוחרת) סבסוד ניכר, ואילו באם תבחרו לבצע סקירה נוספת אמנם תוכלו לקבל סבסוד נוסף, אך הוא יהיה נמוך מן הראשון.

.

חשוב לזכור שגם במידה ועושים את הסקירה אצל רופא פרטי תוכלו לעיתים לקבל החזרים מהקופה או הביטוח הפרטי. ולכן, כדאי לבדוק זאת במסגרת ההכנות שאתן עושים לקראת הבדיקה. (בקרוב נצרף מאמר בנושא עלויות סקירת מערכות).

.

לסיכום, ההחלטה בדבר היכן תבצעו את סקירת המערכות היא לא דבר שיש להקל בו ראש, וייתכן שתהיה לו השפעה על תוצאות הבדיקה ובכך על המשך הריונכם. הדבר נכון בין היתר בסקירת המערכות המוקדמת, אשר לחשיבותה משמעות רבה. (עוד על חשיבות סקירת מערכות מוקדמת). ועל כן, חשוב שתשקלו החלטה זו ותבחנו אותה היטב.

שם:
אימייל:
טלפון:

.
מאמר זה נבדק ואושר על ידי פרופסור יואב פלד

רופא בכיר במחלקת הנשים במרכז הרפואי רבין

אין לייחס למידע המופיע באתר תחליף לעיצה רפואית, התייעצות עם רופא או חוות דעת מקצועית. לקריאה על תנאי השימוש באתר.
.
כתבי שאלה/ תגובה

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?

שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

ראו למטה

שם:
אימייל:
כתבי תגובה:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל שאלה/ תגובה אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

השאירי תגובה:

התגובות סגורות.