שבוע 11 להריון

שבוע 11 מסמן כי הגעת כמעט לסוף השליש הראשון, אומנם את עדיין סובלת מבחילות אך עד שבוע 13 הן אמורות להתפוגג. התקופה הקרובה מאופיינת בגדילה מהירה של העובר ראשו כרגע הוא חצי מגודלו. ייתכן ובחודשים הקרובים תחווי שינויים קיצוניים במצב הרוח אלו הם ההורמונים הממלאים את גופך.

שבוע 11 - איזה חודש זה?

שבוע 11 נמצא בחודש השלישי בטרימסטר הראשון של ההריון.

מה קורה אצלך בשבוע 11:

עוד מעט תתחילי את השליש השני של ההריון. הרחם מתרחב והוא ממלא את האגן אך עדיין לא רואים זאת עלייך, המותניים מתרחבות, החזה גדל וייתכן והוא יהיה רגיש יותר למגע וגירויים. זה הזמן בו תתחילי לעלות במשקל חשוב לשמור על תזונה נכונה ומאוזנת.

ברחבי האינטרנט ישנם אתרים רבים, פורומים וצ'אטים אשר יכולים לסייע לך בהתמודדות עם ההריון. כמו כן בכל שאלה או עניין המטריד אותך כדאי להתייעץ עם רופא.

מה קורה לתינוק בשבוע 11:

אורכו של העובר נע בין 4-6 ס"מ, ומשקלו בין 7-12 גרם. איבריו החיוניים של העובר מפותחים, כולל איברי הרבייה אך עדיין לא ניתן להבחין בכך בבדיקת האולטרה-סאונד. עורו של עוברך עדיין שקוף וניתן לראות דרכו, עצמותיו מתקשות, שיניו מתחילות להתפתח ואצבעותיו נפרדות מהקרומים והופכות לעצמאיות, הציפורניים מתחילות להתפתח. קשתית העין מתחילה להיווצר. בקרוב תוכלי להרגיש את עוברך בועט ומתפתל. בתקופה הקרובה עוברך יחווה שינויי גדילה מהירים וכמעט יכפיל את אורכו.

בדיקות באופק:

  • בדיקות סקר גנטי: בדיקת דם המתבצעת לפניי ההריון להורים המיועדים ומטרתה לבדוק המצאות של גן היכול להביא לפגם. מום בתינוק. ניתן לבצע את הבדיקה גם במהלך ההריון.
  • סיסי שילה: מתבצעת בין שבועות 11-13, במטרה לאבחן מחלות גנטיות בעובר.
  • שקיפות עורפית: מתבצעת בין שבועות 11-14 , מבוצעת לצורך גילוי חשד להפרעות כרומוזומליות בעובר. עוד על שקיפות עורפית.
  • סקירת מערכות מוקדמת: מתבצעת בין שבועות 14-16, עוזרת באיתור מומים וממצאים לא תקינים אצל העובר.  עוד על סקירה מוקדמת.
  • מי שפיר: מתבצעת בין שבועות 16-20, בבדיקה זו דוגמים את מי השפיר ומבצעים בדיקות שונות. בדיקות מאפשרות גילוי פגמים במבנה או במספר הכרומוזומים, איתור מוקדם של מומים אצל העובר, כגון תסמונת דאון. עוד על מי שפיר.

סרטון שבוע 11 - מתאר את גדילת העובר

מה האב יכול לעשות:

תוכל להתלוות לכל בדיקות ההריון, הדבר מומלץ שכן בבדיקות אלו תוכל לשמוע את פעימות לבו ולראות תמונת אולטרה-סאונד של העובר.

שבוע 11 - מה מומלץ לעשות:

  • חשוב לנהל תיק מעקב הריון מסודר ולכן אם עדיין לא היית אצל רופא לבדיקה ראשונה כדאי שתגשי ותוודאי כי ההריון תקין.להמשיך לקחת חומצה פולית ותוספי ברזל.
  • בדיקת סקר גנטי – בדיקת דם המתבצעת לפניי ההריון להורים המיועדים ומטרתה לבדוק המצאות של גן היכול להביא לפגם. מום בתינוק. ניתן לבצע את הבדיקה גם במהלך ההריון.
  • בדיקת סיסי שיליה – ניתן לבצע את הבדיקה בין השבועות 11-13, בדיקת סיסי השיליה נועדו לזהות מחלות גנטיות בעובר. עוד על סיסי שיליה.
  • בדיקת שקיפות עורפית –  ניתן לבצע את הבדיקה בין השבועות 11-14, בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרה-סאונד בה ניתן לגלות חשד להפרעות כרומוזומליות, כגון: תסמונת דאון.
  • רצוי לעסוק בפעילות גופנית מתונה המותאמת לנשים בהריון, פעילות במהלך ההריון תסייע בהזרמת הדם אל העובר ותשפר את מצב רוחך.
קופוני הריון ולידה

קופון הריון ולידה בשווי מאות ש"ח

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?
שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל חוות דעת אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

Scroll to Top