שבוע 13 להריון

שבוע 13 הינו שבוע המסמן כי את מתחילה את השליש השני של ההריון. שליש זה מאופיין בהרגשה טובה יותר פיזית ונפשית. הקשיבי לגופך הוא יודע מה טוב בשבילך, במידה ואת עייפה לכי לנוח, עסקי בפעילות גופנית מתונה אשר תזרים את הדם ותשפר את הרגשתך. והעיקר תהני מההריון, לפנייך עוד שני שלישים.

מה קורה אצלך בשבוע 13:

כבר חלפו 13 שבועות להריון. בקרוב לא תוכלי להסתיר את העובדה כי הנך בהריון, את מתרחבת מעט אך הבטן עדיין לא מכבידה עליך. במקרה ואת מרגישה עייפות כדאי לנוח. ייתכן ותשימי לב לשינויים כמו פס כהה של עור באזור הבטן, והתכהות של העור מסביב לפטמות. כדאי לקחת כדורי ברזל שכן אפקט מיהול הדם מתחיל.

העובר גדל, הרחם גדל, ואת עלולה להרגיש כאבים או אי נוחות בבטן. הרצועות המקיפות את הרחם נמתחות כדי להכיל את העובר. אם את חווה דימום או התכווצויות עלייך להתקשר לרופא.

מה קורה לתינוק בשבוע 13:

אורכו של העובר הוא כ-8 ס"מ, ומשקלו בין 25-28 גרם. ההתפתחות הראשונית של העובר הסתיימה. מערכות גופו שלמות ברובן. גודל ראש העובר הוא כעת שליש מאורך גופו. עצמותיו מתפתחות (מתגרמות) וצלעותיו מתפתחות. עיניי העובר מתקרבות אחת לשניה והן עצומות במטרה להגן עליהם. מיתרי הקול מתפתחים. המעיים של התינוק נודדים מחבל הטבור לבטן. בלוטת הלבלב מפרישה אינסולין. שיניו של העובר מפותחות וכרגע מסתתרות מתחת לחניכיים. העובר נראה כמו תינוק מלבד חוסר הפרופורציה בין הראש לגוף.

בדיקות באופק:

 • בדיקות סקר גנטי: בדיקת דם המתבצעת לפניי ההריון להורים המיועדים ומטרתה לבדוק המצאות של גן היכול להביא לפגם. מום בתינוק. ניתן לבצע את הבדיקה גם במהלך ההריון.
 • סיסי שילה: מתבצעת בין שבועות 11-13, במטרה לאבחן מחלות גנטיות בעובר.
 • שקיפות עורפית: מתבצעת בין שבועות 11-14, מבוצעת לצורך גילוי חשד להפרעות כרומוזומליות בעובר. עוד על שקיפות עורפית.
 • סקירת מערכות מוקדמת: מתבצעת בין שבועות 14-16, עוזרת באיתור מומים וממצאים לא תקינים אצל העובר.  עוד על סקירה מוקדמת.
 • מי שפיר: מתבצעת בין שבועות 16-20, בבדיקה זו דוגמים את מי השפיר ומבצעים בדיקות שונות. בדיקות מאפשרות גילוי פגמים במבנה או במספר הכרומוזומים, איתור מוקדם של מומים אצל העובר, כגון תסמונת דאון. עוד על מי שפיר.
 • בדיקת דופלר: בדיקת אולטרה-סאונד משמשת להדמיית זרימה בכלי דם אצל העובר. מאפשרת לשמוע את פעימות לבו של העובר.

סרטון שבוע 13 - מתאר את גדילת העובר

מה האב יכול לעשות:

גם אתה עברת את השליש הראשון וכעת אתם מתחילים את השליש השני שנחשב לשלב מהנה יותר וקל יותר. אם עד עכשיו לא סיפרת לקרוביי המשפחה והחברים זה הזמן לעשות זאת, בקרוב לא תוכלו להסתיר את ההריון.

שבוע 13 - מה מומלץ לעשות:

 • הסיכוי להפלה טבעית ירד בצורה משמעותית ועוד מעט יתחילו לראות כי הנך בהיריון. את יכולה להתחיל לספר לאנשים סביבך. להמשיך לקחת חומצה פולית ותוספי ברזל
 • בדיקת סקר גנטי – בדיקת דם המתבצעת לפניי ההריון להורים המיועדים ומטרתה לבדוק המצאות של גן היכול להביא לפגם. מום בתינוק. ניתן לבצע את הבדיקה גם במהלך ההריון.
 • בדיקת סיסי שיליה – ניתן לבצע את הבדיקה בין השבועות 11-13, בדיקת סיסי השיליה נועדו לזהות מחלות גנטיות בעובר. עוד על סיסי שיליה.
 • בדיקת שקיפות עורפית –  ניתן לבצע את הבדיקה בין השבועות 11-14, בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרה-סאונד בה ניתן לגלות חשד להפרעות כרומוזומליות, כגון: תסמונת דאון. עוד על שקיפות עורפית.
 • בדיקת דופלר – בבדיקה זו תוכלי לשמוע את פעימות לבו של העובר. עוד על בדיקת דופלר.
 • אם את מרגישה כי בגדייך לוחצים עלייך, כדאי להוסיף לארונך בגדים רפויים.
קופוני הריון ולידה

קופון הריון ולידה בשווי מאות ש"ח

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?
שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל חוות דעת אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

Scroll to Top