שבוע 14 להריון

שבוע 14 מסמן כי הנך בשליש השני של ההריון. תרגישי טוב יותר יחסית לשליש הראשון. אם טרם הפסקת לעשן מוטב שתעשי זאת עכשיו, עוברים למעשנים עלולים להיוולד עם מומים ובתת משקל. ייתכן ותרגישי תחושת עצירות, עלייך לשתות הרבה. הקשיבי לגופך הוא יודע מה טוב בשבילך, במידה ואת עייפה לכי לנוח, עסקי בפעילות גופנית מתונה אשר תזרים את הדם ותשפר את הרגשתך. והעיקר תהני מההירון לפנייך עוד שני שלישים.

שבוע 14 - איזה חודש זה?

שבוע 14 נמצא בחודש השלישי. זהו השבוע הראשון של הטרימסטר השני של ההריון.

מה קורה אצלך בשבוע 14:

בקרוב לא תוכלי להסתיר את העובדה כי הנך בהריון, את מתרחבת מעט אך הבטן עדיין לא מכבידה עליך. במקרה ואת מרגישה עייפות כדאי לנוח. ייתכן ותשימי לב לשינויים כמו פס כהה של עור באזור הבטן, והתכהות של העור מסביב לפטמות. כדאי לקחת כדורי ברזל.

העובר גדל, הרחם גדל, ואת עלולה להרגיש כאבים או אי נוחות בבטן. הגיע הזמן ללבוש בגדי הריון רפויים ונוחים. תחושת העצירות מאפיינת את שבוע 14 שכן הרחם לוחץ על אזור פי הטבעת.

מה קורה לתינוק בשבוע 14:

אורכו של העובר הוא כ-11 ס"מ, ומשקלו כ- 50 גרם.

גופו של העובר מתפתח ומשיג את התפתחות הראש. כמות מי השפיר הולכת וגדלה מכיוון שכליות העובר מייצרות שתן המופרש למי השפיר. שערות דקות מכסות את עור העובר. העובר נע בתוך הרחם למרות שאינך מרגישה זאת. תנועה רבה מתרחשת גם בפנים של העובר הוא מעוות את פניו ופוזל . העובר מסוגל לייצר הורמונים, תאי דם אדומים והכבד מפריש מיצי קיבה.

בדיקות באופק:

 • בדיקות סקר גנטי: בדיקת דם המתבצעת לפניי ההריון להורים המיועדים ומטרתה לבדוק המצאות של גן היכול להביא לפגם, מום בתינוק. ניתן לבצע את הבדיקה גם במהלך ההריון.
 • שקיפות עורפית: מתבצעת בין שבועות 11-14 ,מבוצעת לצורך גילוי חשד להפרעות כרומוזומליות בעובר. זהו השבוע האחרון בו תוכלי לבצע שקיפות עורפית , עוד על שקיפות עורפית.
 • סקירת מערכות מוקדמת: מתבצעת בין שבועות 14-16, עוזרת באיתור מומים וממצאים לא תקינים אצל העובר. אם עוד לא קבעת תור לסקירת מערכות מוקדמת זה הזמן.  עוד על סקירה מוקדמת.
 • מי שפיר: מתבצעת בין שבועות 16-20, בבדיקה זו דוגמים את מי השפיר ומבצעים בדיקות שונות. בדיקות מאפשרות גילוי פגמים במבנה או במספר הכרומוזומים, איתור מוקדם של מומים אצל העובר, כגון תסמונת דאון. עוד על מי שפיר.
 • בדיקת דופלר: בדיקת אולטרה-סאונד משמשת להדמיית זרימה בכלי דם אצל העובר. מאפשרת לשמוע את פעימות לבו של העובר.

סרטון שבוע 14 - מתאר את גדילת העובר

שבוע 14 - מה מומלץ לעשות:

 • הסיכוי להפלה טבעית ירד בצורה משמעותית ועוד מעט יתחילו לראות כי הנך בהיריון. את יכולה להתחיל לספר לאנשים סביבך.
 • להמשיך לקחת חומצה פולית ותוספי ברזל.
 • לשתות מים רבים ולאכול מזון עשיר בסיבים.
 • בדיקת שקיפות עורפית –  ניתן לבצע את הבדיקה בין השבועות 11-14, בדיקת שקיפות עורפית הינה בדיקת אולטרה-סאונד בה ניתן לגלות חשד להפרעות כרומוזומליות, כגון: תסמונת דאון.
 • בדיקת דופלר – בבדיקה זו תוכלי לשמוע את פעימות לבו של העובר.
 • אם את מרגישה כי בגדייך לוחצים עלייך, כדאי להוסיף לארונך בגדים רפויים.
קופוני הריון ולידה

קופון הריון ולידה בשווי מאות ש"ח

יש לך שאלה? תגובה שברצונך לכתוב?
שלחי אלינו בטופס למטה את שאלתך/ תגובתך:

⇐ האתר אינו מתחייב לפרסם כל חוות דעת אלא לפי שיקול דעתו הבלעדי.

Scroll to Top